Mieszkając w Polsce, rzadko można się spotkać z takimi jednostkami miary jak cal, stopa czy jard. Są to tzw. jednostki imperialne, stosowane oficjalnie w tylko trzech państwach (USA, Liberia, Myanmar). Możesz się jednak na nie natknąć np. w anglojęzycznych treściach różnego typu. Zdecydowanie przydadzą Ci się także podczas podróży do jednego z wymienionych krajów. Ile cm ma cal, a ile to jedna stopa? Rozwiewamy wątpliwości!
Wybierasz się do USA? Nie zdziw się, jeśli pytając kogoś o odległość do jakiegoś miejsca, usłyszysz odpowiedź w jardach lub milach, a swój wzrost będziesz musiał podać w stopach i calach. Przybyszowi z Europy imperialne jednostki miar zwykle wydają się dziwne i mało logiczne, choć powstawały jako intuicyjne. No bo cóż jest bardziej naturalnego niż mierzenie odległości za pomocą długości jednej stopy? Jest to system, który przywędrował do USA wraz z pierwszymi kolonizatorami z Wielkiej Brytanii. W późniejszych latach na Wyspach przyjęto system metryczny (przynajmniej oficjalnie), ale mieszkańcy Stanów Zjednoczonych pozostali przy calach i milach.
Lista jednostek imperialnych jest dość długa, ale jedne z tych najczęściej używanych dotyczą długości. Jedną z podstawowych jednostek miar w systemie imperialnym jest cal (ang. inch). Ile cm ma cal? Dokładnie jest to 25,3995 mm, czyli w przybliżeniu 2,54 cm. Przelicznik nie jest zatem zbyt skomplikowany. W przybliżeniu można przyjąć, że 4 cale to ok. 10 cm. Jak mierzy się mniejsze odległości? W powszechnym użyciu są takie jednostki jak 1/2, 1/4, a nawet 1/8 cala, które mogą być znane m.in. mechanikom czy miłośnikom majsterkowania. W ten sposób czasami określa się bowiem średnice różnych elementów mechanicznych.
Kolejną ważną jednostka długości jest stopa (ang. foot). Ile to cm? Dokładnie 30,48, czyli 0,3048 metra. Warto również wiedzieć, że to, ile cm ma stopa nie jest przypadkowe! Istnieje bowiem korelacja pomiędzy stopami a calami. Dzięki temu system imperialny staje się nieco bardziej logiczny - nawet dla zupełnego laika. A zatem ile cali ma stopa? Dokładnie 12. Stóp używa się najczęściej w taki sposób jak metrów - określa się więc nimi np. wymiary boisk sportowych czy długości elementów budowlanych. Powierzchnie mieszkań czy domów są natomiast podawane w stopach kwadratowych (ang. square feet).
Nieco większe odległości podaje się w jardach (ang. yard). 3 stopy lub 36 cali to właśnie jard. Ile to cm? Dokładnie 91,44, czyli 0,9144 metra. Tym samym przeliczenie jardów na metry, oczywiście w przybliżeniu, nie jest bardzo trudne. W jardach mierzy się m.in. dłuższe elementy budowlane (takie jak belki konstrukcyjne). Są również używane do podawania wymiarów boisk i odległości w sporcie. Jard ma szczególne znaczenie w futbolu amerykańskim - boisko mierzy 100 jardów długości i jest podzielone na części (po 10 jardów każda) oznaczone liniami i liczbami. Na jardy kupuje się też te same rzeczy, które w Europie są sprzedawane na metry bieżące, czyli np. tkaniny.
Nie można też omawiać imperialnych jednostek miar bez wspomnienia o mili (ang. mile). Jest to „konkurent” europejskiego kilometra. Jak przelicza się mile na kilometry? Otóż jedna mila to 1,6093 km lub 1760 jardów. Tym samym 1 kilometr to 0,62 mili. W milach podaje się wszystkie większe odległości, np. pomiędzy miastami. Również prędkość jest określana w milach na godzinę (ang. miles per hour, w skrócie mph). Tym samym przy osiągach samochodów podaje się czas przyspieszenia nie do „setki”, a do „sześćdziesiątki”.
Jeśli chcesz na co dzień lepiej rozumieć miary podawane w jednostkach imperialnych, musisz się po prostu nauczyć przeliczników na jednostki metryczne. Podsumowując:
Potrzebujesz szybko przeliczyć dowolny wymiar z cali na centymetry lub z metrów na mile? Nie ma problemu! Skorzystaj z naszego przelicznika długości, w którym znajdziesz te i wiele innych jednostek!